میز تلویزیون

میز تلویزیون

میز تلویزیون یکی از مهم‌ترین وسایل دکوری در منزل به شمار می‌آید که پس از کارایی، زیبایی ویژه‌ای را برای فضا فراهم می‌کند. از این محصول کاربردی عموماً برای دکوراسیون کردن اتاق نشیمن استفاده می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید پیدایش میز تلویزیون عمر چندان طولانی را به خود نگرفته‌اند و استفاده از این محصول با سبک‌ها و مدل‌های بسیار متنوع در چیدمان داخلی منزل به تازگی بسیار رواج پیدا کرده است. میز تلویزیون به عنوان کانون مرکزی در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و همین امر این محصول را به یک پارامتر مهم و کاربردی تبدیل کرده است. در مقاله پیش روی سعی بر آن داریم تا پیرامون انواع میز تلویزیون و سبک‌های که در این راستا برای چیدمان با این محصول در اختیار شما است مطالبی را با شما به اشتراک بگذاریم پس با ما همراه باشید.

انواع میز تلویزیون بر اساس شکل

میز تلویزیون در مدل‌های بسیار متفاوتی تهیه و تولید می‌شود که بسته به نیاز، سلیقه شما و مساحتی که در منزل در اختیار دارید انتخاب این محصول دنبال می‌شود. از گذشته تاکنون نمونه‌های بسیاری از این محصول به دست تولید رسیده است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره‌ای خواهیم داشت.

میز تلویزیون کمدی

میزهای تلویزیونی که به صورت کمد درب آن‌ها باز و بسته می‌شدند قدری تاریخچه استفاده از آن به گذشته‌های دور منوط می‌شود. در اصل این میزها، تلویزیون سر خود بودند. این میزها روی زمین قرار داده می‌شدند و با باز و بسته کردن درب‌های آن قابلیت تماشای تلویزیون برای افراد خانواده فراهم می‌کردند. در واقع میزهای کمدی یکی از قدیمی ترین مدل های میز تلویزیون محسوب می‌شود.

میز تلویزیون

میز بوفه ای

میزهایی که در گذشته در خانه‌های مادر بزرگ‌های ما بسیار استفاده آن‌ها رواج داشت به شکل بوفه یا شبیه یک کمد دکوری طراحی و تولید می‌شدند. این میزها در واقع نقش یک کمد دیواری دکوری را ایفا می‌کردند و خانم‌های خانه دار با قرار دادن ظروف قدیمی و با ارزش خود به ترکیب و ساختار آن شکل زیباتری می‌بخشیدند. از آنجایی که جابجایی آن‌ها بسیار سخت بود و از سوی دیگر خانه‌های آپارتمانی فضای کافی برای جایگذاری آن را در اختیار افراد قرار نمی‌داد به مرور زمان عمر استفاده از آن پایان یافت و جای خود را به میزهای مدرن و کم جا داد.

میز تلویزیون

میز تلویزیون تاشویی

میز تلویزیون تاشویی نمونه جدید و مدرنی از این محصول تلقی می‌شود که قابلیت جابجایی اجزای آن به راحتی فراهم است. این قبیل میزها به راحتی باز و بسته می‌شوند و می‌توان برای فضاهای بزرگ و کوچک از آن استفاده کرد. عموماً برای سه کنج و بخش‌هایی از منزل که استفاده از یک میز مستطیلی کار سختی است از این قبیل میزها که عموماً به صورت سفارشی تولید می‌شود استفاده می‌گردد.

میز تلویزیون پازلی

میز تلویزیون پازلی را به راحتی می‌توانید در هر دکوراسیونی مورد استفاده قرار دهید. همه شما به خوبی می‌دانید که خانه‌های آپارتمانی سقف‌های کوتاهی دارند و عموماً قابلیت استفاده از میزهای از پیش ساخته شده در این گونه خانه‌های نقلی و کوچک فراهم نیست. از همین رو قطعات چوبی که شبیه یک پازل در کنار یکدیگر قرار گرفته و ساختار اصلی را تشکیل می‌دهند برای خانه‌های آپارتمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما به راحتی می‌توانید با تهیه این محصول به یک دکوراسیون مدرن در کوچک‌ترین اتاق‌ها دست پیدا کنید.

میز تلویزیون دیواری

میز تلویزیون دیواری در دنیای مدرن امروز با استفاده از استیکرها و کاغذ دیواری سه بعدی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بخش‌هایی از منزل که یک دیوار بلااستفاده باقی مانده است و قابلیت جایگذاری وسیله خاصی در آن فراهم نیست و به اصلاح فضا مرده است از میزهای دیواری برای دیزاین کردن این بخش استفاده می‌شود. فرایند ساخت این میزها باید متناسب با مساحتی که در اختیار دارید دنبال شود تا روند جایگذاری میز جلوه بصری زیبایی را در محیط فراهم سازد. سالن‌های پذیرایی بزرگ بهترین گزینه انتخابی برای استفاده از این میزهای دیوار کوب محسوب می‌شوند. شما می‌توانید متناسب با اندازه تلویزیون و لوازم جانبی همراه آن اندازه میز تلویزیون خود را مد نظر قرار دهید.

میز تلویزیون

میز تلویزیون معلق یا شناور

میز معلق یا شناور به گونه‌ای ساخته می‌شود که شما هیچ گونه پایه‌ای روی این میزها مشاهده نمی‌کنید. روند نصب و اتصال آن عموماً روی دیوار به صورت فیتینگ می‌باشد. این قبیل میزها تنها نقش یک فضای مشخص برای جایگذاری تلویزیون‌های توکار را ایفا می‌کنند.

میز تلویزیون

میز شلفی

میزهای شلفی در حقیقت در دسته‌ی میزهای معلق بوده اما از خطوط افقی بیشتر و باریکتر بهره برده، بسیار کم جا هستند و جای خود را در هر فضای به راحتی پیدا می‌کنند. اگر می‌خواهید به یک دکوراسیون ساده خطی دست پیدا کنید بدون شک این قبیل میزها ایده ال ترین انتخاب برای شما محسوب می‌شوند. شما می‌توانید از چند شلف دیواری که با استفاده از نور مخفی دیزاین شده‌اند و یک میز بزرگ برای جایگذاری تلویزیون به یک ایده پردازی مدرن و بی نظیر دست پیدا کنید. میز شلفی هزینه زیادی را به شما تحمیل نمی‌کنند و به راحتی می‌توانید تم رنگی آن را متناسب با فضای داخلی منزل مد نظر قرار دهید تا هارمونی رنگ در فضا حاکم شود. شلف‌های باریک توسط اتصال مخفی شلفی (اتاژور) به دیوار متصل می‌شوند، توجه کنید که ایمنی این میزها برای قرار دادن تلویزیون روی آن به دلیل عدم وجود پایه تضمین شده نیست و ممکن است در اثر ضربات احتمالی به شلف تلویزیون شما واژگون شود.

میز تلویزیون

میز تلویزیون کنسولی

این مدل عموماً اندازه و طراحی مخصوصی دارد که می‌توانید برای چیدمان کلاسیک از آن بهره بگیرید. میزهای کنسولی معمولا هزینه تمام شده بیشتری را نسبت به سایر میزها به شما تحمیل می‌کنند، زیرا از هنر منبت کاری برای ایده‌پردازی روی این میزها استفاده می‌شود. استفاده از چوب‌های با کیفیت در پرسه ساخت این قبیل میزها خود می‌تواند دلیلی برای قیمت تمام شده بیشتر آن باشد. در ادامه پیرامون انواع سبک‌های میزتلویزیون مطالبی را با شما عزیزان به اشتراک می‌گذاریم.

شناخت انواع میز تلویزیون بر اساس سبک‌ها

میز تلویزیون همان‌طور که نمونه ساخت‌های بسیار متفاوتی را در پروسه تولید دنبال می‌کند در سبک‌های متنوع و متفاوتی نیز عرضه می‌شود. می‌دانیم که برای خرید مبلمان در منزل از سه سبک کلاسیک، مدرن و سلطنتی پیروی می‌شود و هرکسی بسته به علاقه‌مندی‌های خود از یک میز تلویزیون هم‌راستا با سبک ایده‌پردازی خود در فضای داخلی منزل استفاده می‌کند تا هارمونی بصری یک‌سویی را شاهد باشد. سبک ترکیبی یا التقاطی نیز به‌تازگی در صنعت دکوراسیون واردشده است که از عناصر متفاوتی در راستای ایده‌پردازی با متریال‌های مختلف بهره می‌گیرد. در ادامه به شناخت این چهار سبک پرداخته خواهد شد.

میز تلویزیون سبک مدرن

وقتی صحبت از چیدمان مدرن به میان می‌آید باید به سراغ طرح‌های مینیمال و کمینه‌گرا برویم تا علاوه بر سادگی طرح، کارایی منحصربه‌فرد محصول را برای ما فراهم سازد. طرح مدرن از طرح‌های ساده و به‌روز در پروسه ساخت الهام گرفته است و معمولا وزن کمتری نسبت به میزهای کلاسیک دارد. سادگی در ایده پردازی، تم‌های رنگی متنوع، تاچ بودن کشوها و کمدها، سبک طراحی ویژه و متفاوت و بسیاری فرایندهای دیگر در روند ساخت میز تلویزیون مدرن دنبال می‌شود تا یک محصول ویژه و شیک تولید شود.

میز تلویزیون

سبک کلاسیک

برخلاف میزهای مدرن که به‌صورت فلزی و ام دی اف ساخته می‌شوند در سبک کلاسیک معمولا با چوب‌های طبیعی مرغوب تهیه و ساخته می‌شود. چوب راش و نراد دو انتخابی است که شما در پیش روی دارید و ازآنجایی‌که برای سبک کلاسیک نیاز به منبت‌کاری بر روی طرح است باید بگویم مرغوبیت این چوب‌ها بیشتر است، و مسلما  قیمت تمام‌شده آن‌قدری به نسبت سایر محصولات برای شما بیشتر تمام می‌شود. طرح سنتی یا همان سبک کلاسیک با الهام گرفتن از دکوراسیون‌های قدیمی به تصویر کشیده می‌شود این محصولات عموماً وزن بالایی دارند. در طرح روستیک با الهام از خانه‌های روستایی با سبکی از عناصر جنگلی با چوب‌های سنباده نشده طراحی میز دنبال می‌شود.

میز تلویزیون

سبک سلطنتی

اگر در خانه از وسایل لاکچری و پرزرق‌وبرق کمک گرفته‌اید بدون شک جای یک میز تلویزیون سلطنتی در فضای خانه شما خالی است. این میزها عموماً با ورق‌های روکش طلا دیزاین شده‌اند و دسته‌ها و پایه‌های آن نیز به‌صورت طلاکوب شده در نظر گرفته می‌شوند. استفاده از اکسسوری‌هایی که تم رنگی طلایی دارند سبب زیباتر جلوه دادن این میزها می‌شود. شما می‌توانید از میزهای که از هنر منبت‌کاری روستیک نیز بهره گرفته‌اند با ترکیب این عناصر دکوری برای زیباتر شدن میز سلطنتی خود بهره بگیرید.

میز تلویزیون

طرح‌های صنعتی ترکیبی

میز تلویزیون با طرح صنعتی از ترکیب فولاد آب‌دیده، آهن و چوب‌های خشن و زمخت تولید می شود. استفاده از چوب‌های طبیعی جنگلی بدون اینکه پردازش زیادی روی آن‌ها صورت بگیرید با به‌کارگیری لوله‌های صنعتی که در پروسه ساخت‌وساز و لوله‌کشی منزل از آن استفاده می‌شود زمینه‌ای شده است تا طراحی صنعتی میز تلویزیون جدیدی را شکل دهد. ترکیب بتن، فولاد و چوب‌های جنگلی بدون پردازش در کنار یکدیگر گاهی یک میز تلویزیون کاملاً خاص را فراهم می‌آورد که برای سبک‌های فوق‌العاده خاص استفاده از آن‌ها دنبال می‌شود.

جنس متریال اولیه ساخت میز تلویزیون

ام.دی.اف

میز تلویزیون ام دی اف بسیار مقرون‌به‌صرفه است و با استفاده از خرده چوب‌های بازیافتی تولید می‌شود. طرح و رنگ استفاده‌شده برای این جنس از چوب بسیار متنوع است و سطح بسیار صافی دارد که قابلیت وکیوم کردن آن نیز فراهم است. روکش وکیوم در برابر ضربات مقاوم است و مانع از خوردگی کار در طی گذر زمان می‌شود. این نوع متریال در برابر سرما و گرما تغیر شکل نمی‌دهد. شکل دادن به ورق ام دی اف نسبت به ورق‌های چوبی بسیار آسان است و از انواع روکش‌ها روی ورق ام دی اف می‌توان استفاده کرد تا آن را به چوب طبیعی تبدیل کرد. استفاده از چوب در صنعت مبلمان به خاطر قیمت بالای این محصول بسیار محدود است. از همین رو برای ورق‌های ام.دی.اف و یا نئوپان از لایه‌ای بسیار نازک از چوب به‌عنوان روکش چوب استفاده می‌شود. این امر سبب زیبایی و مقاومت بیشتر میز در طی گذر زمان می‌شود. پرکاربردترین چوب‌های که در این راستا استفاده می‌شوند چوب ملچ، بلوط و راش است. قابلیت ترمیم، بالا رفتن عمر میز تلویزیون، تجدید رنگ‌کاری و عدم خردگی در طی گذر زمان از مزیت‌های بارز این قبیل روکش‌ها به شمار می‌آید.

فلز

اگر مقاومت میز خیلی برای شما اهمیت دارد میز فلزی را در لیست خرید خود قرار دهید؛ اما اگر زیبایی پارامتر اصلی انتخاب شما است میزهای چوبی انتخاب خوبی خواهند بود. میزهای فرفورژه نمونه‌ای بارز از میزهای فلزی به شمار می‌رود که عمر استفاده از آن‌ها خیلی طولانی نبود و افراد بوی چوب‌های جنگلی را به میزهای فلزی صنعتی در فضای داخلی منزل ترجیح دادند.

میز تلویزیون

شیشه

میز تلویزیون شیشه‌ای بهتر است از نوع نشکن انتخاب شود. شیشه‌ای بودن میز در صورت نشکن بودن قیمت بیشتری را در برمی‌گیرد. میزهای شیشه‌ای بدنه‌ای از سکوریت نشکن دارند و این روزها از ترکیب شیشه و چوب برای طراحی میزها بسیار استفاده می‌شود و شما بر اساس تنالیته رنگی که در فضا از آن پیروی می‌کنید می‌توانید رنگ شیشه روی میز خود را انتخاب کنید. اگر در خانه فرزند خردسال دارید استفاده از میزهای شیشه‌ای را به شما توصیه نمی‌کنیم. میزهای شیشه‌ای با ترکیب پایه‌های آهنی عموماً ساخته می‌شوند و درصد آسیب‌دیدگی فرزندان خردسال شما با این محصول بسیار زیاد است.

چوب

میزهای چوبی می‌توانند از جنس نئوپان، ام دی اف و چوب‌های طبیعی مثل راش، افرا، توسکا، گردو و چوب سفید باشند. روکش وکیوم نیز با تم‌های رنگی بسیار متنوع و باکیفیت بالا در پرسه ساخت میز تلویزیون مورداستفاده قرار می‌گیرد تا قدری هزینه‌های مصرفی در پرسه ساخت میزهای تماماً چوب کاهش پیدا کند. چوب راش همانند چوب‌های درخت کاج و صنوبر، ماموت و سدر در رده چوب‌های نرم قرار داده می‌شود. سطح بسیار صاف و مقاوم این چوب سبب استقبال از این محصول در صنعت مبلمان و میز و صندلی شده است. ازنظر قیمتی نسبت به چوب گردو ارزان‌تر و از ورق ام دی اف مرغوب‌تر و گران‌تر است. سختی و کششی بودن چوب راش به مزیت‌های بارز این محصول اضافه کرده است. چوب راش به‌راحتی در طی فرایند کاری خم می‌شود و قابلیت فرم دادن به محصول را فراهم می‌کند. سبک‌وزن بودن، مقاومت در برابر ضربات و گرم بودن تم رنگی دلایل اصلی محبوبیت این چوب به شمار می‌آید.

میز تلویزیون

پلاستیک فشرده براق

این قبیل محصولات مزایای بسیاری را از آن کاربر می‌کند. در ابتدا می‌توانیم به ضد آب بودن و ضد خش بودن این میزها اشاره داشته باشیم. پلاستیک‌های فشرده‌شده لبه‌های تیزی ندارند و در پرسه تولید لبه‌های آن با استفاده از دستگاه‌های مخصوص شکل داده می‌شود. پلاستیک فشرده به این قبیل میزها قابلیت طراحی به‌صورت خمیده و نیم‌دایره‌ای را داده است. از سوی دیگر تم‌های رنگی بسیار متنوعی برای ساخت این قبیل میزها در نظر گرفته می‌شود. به دلیل جابجایی‌های مکرر میز تلویزیون در طی اسباب‌کشی بدون شک درصد آسیب‌دیدگی به آن زیاد است، اما زمانی که از میزهای پلاستیک فشرده استفاده می‌شود استحکام و دوام آن چندین برابر می‌شود و به ماندگاری آن در طی گذر زمان کمک می‌کند.

پروسه ساخت میز تلویزیون

در پروسه ساخت میز تلویزیون ابتدا پایه‌های میز طراحی می‌شوند؛ سپس روند اتصال قفسه‌ها بر روی پایه‌ها دنبال می‌شود. برای محکم‌تر شدن میز و تحمل وزن بیشتر ساختاری برای کنارهای میز به‌صورت ضربدری در نظر گرفته می‌شود. در ادامه لایه رویی میز نصب می‌شود که با عرض بیشتری از پایه‌ها این فرایند دنبال می‌شود. در انتها نیز سنباده کشی و رنگ‌آمیز روی میز به انجام می‌رسد. تنوع در تم‌های رنگی میز تلویزیون به‌قدری گسترده است که دست شما برای هر نوع انتخابی باز است. اگر می‌خواهید یک دکوراسیون مدرن با تم رنگی سایه و روشن داشته باشید میزهای تلویزیون براق مشکی هایگلاس را می‌توانید مدنظر قرار دهید. اگر میزهای مدرن رنگارنگ ایدئال شما است میزهای ام.دی.اف رنگی را می‌توانید در لیست خود جای دهید. یا اگر می‌خواهید یک دکوراسیون لاکچری و لوکس را به تصویر بکشید بدون شک نیاز شما با یک میز تلویزیون گردویی مرتفع می‌شود. با هر جنس محصول تم‌های رنگی گسترده‌ای در پیش روی شما است کافی است مطابق با تنالیته رنگی که در منزل دارید دست به خرید بزنید.

میز تلویزیون

استاندارد میز تلویزیون

در طراحی میز تلویزیون کمترین محدودیت از نظر ابعادی وجود داشته و بیشترین توجه طراح و سازنده به زیبایی و استحکام بدنه و یراق آلات و بهای تمام شده می‌باشد. از نظر استاندارد سایز میز تلویزیون می‌توان به سه مورد زیر اشاره کرد.

ارتفاع سطح روی میز تلویزیون

استاندارد ابعادی که در طراحی ارگونومیک میز تلویزیون باید به آن دقت شود ارتفاع قرارگیری تلویزیون است. به نحوی که مرکز نمایشگر با ارتفاع چشم مشاهده گر یکسان باشد. اگر نحوه‌ی نشستن را بر روی مبل استاندارد در نظر بگیریم می‌توان ارتفاع چشم بیننده را حدود 105 سانتی‌متر از سطح زمین در نظر گرفت با این احتساب یک محاسبه سریع می‌گوید سطح بالای میز که پایه تلویزیون روی آن قرار می‌گیرد باید ارتفاعی در حدود 60 سانتی متر داشته باشد. این میز برای ال سی دی 36 تا 46 اینچ مناسب می‌باشد. توجه داشته باشید که در میز تلویزیون دیواری که به صورت جداگانه بر روی دیوار نصب شده است میز تلویزیون استاندارد خاصی از نظر ابعاد نداشته و تنها به ایستایی تلویزیون‌های معلق باید دقت شود به صورتی که اتصال فیتینگ یا هرگونه اتصال نگهدارنده در بالاترین قسمت پشت میز وصل شود و اتصال به دیوار از قدرت کششی مناسب برخوردار باشد.

عرض کلی میز

حداقل عرض میز تلویزیون می‌بایست برابر با تلویزیون باشد اما بهتر است که مقداری از عرض تلویزیون بیشتر باشد این عرض بیشتر هم از لحاظ بصری به زیباتر شدن دکور تلویزیون کمک می‌کند و هم از نظر برخورد ناگهانی افراد و اجسام با تلویزیون تا حدودی پیشگیری می‌کند. در اکثر مدل‌ها عریض‌تر شدن میز تلویزیون به زیبایی آن کمک می‌کند اما در جابه‌جایی و ابعاد محل قرارگیری ممکن است مناسب به نظر نرسد. عرض پیشنهادی برای تلویزیون 46 اینچ را می‌توان 140 تا 170 در نظر گرفت.

عمق سطح میز

حداقل عمق سطح میز زمانی که پایه میز ال سی دی روی آن قرار دارد 30 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود که معمولا این اندازه برای میزهای تلویزیون معلق (متصل به دیوار) لحاظ می‌شود و برای میزهای معمول عمق 40 تا 50 در نظر گرفته می‌شود.

اسکرول به بالا