میز ناهارخوری

انواع میز ناهارخوری

میز ناهارخوری یکی از عناصری است که به دلیل اندازه و کاربرد آن بیشتر از سایر مبلمان در فضای خانه دیده می‌شود. به‌طورکلی میزها به عنوان مرکزی برای جمع شدن افراد یک ویژگی محور گونه دارند. میز ناهارخوری محور فضایی خواهد بود که شما در آن میهمانان را سرگرم می‌کنید و وعده‌های غذایی مهمی را با خانواده به اشتراک می‌گذارید. بنابراین انتخاب میز مناسب به جذابیت ظاهری و کارکرد مناسب این فضای محوری می‌افزاید. با شناخت سبک‌های مختلف میز و آشنایی با ویژگی‌های آن‌ها می‌توانیم انتخاب آگاهانه‌تری داشته باشیم. شاید نتوان همه‌ی میزها را در دسته‌بندی مشخصی جا داد اما می‌توان به معرفی سبک‌های معمول آن پرداخت.
به روش‌های مختلفی می‌توان میز‌ ناهارخوری را طبقه‌بندی کرد، اما سبک و شکل از مهم‌ترین معیارهاست. سبک و شکل میز بر حال و هوای اتاق نهارخوری و تجربه افرادی که به‌راحتی می‌توانند از میز استفاده کنند تأثیرگذار است.

سبک:

میز ناهارخوری مدرن (Modern)

به طور کلی سبک مدرن از آغاز قرن بیستم شکوفا شد. طراحی معاصر می‌تواند در طیف گسترده‌ای از فرم‌ها ظاهر شود. این سبک ترکیب دلپذیری از سادگی هندسه و زیبایی شناسی است که با خطوط تمیز فرم ها را شکل می‌دهد. میز ناهارخوری معاصر را می‌توان در هر نوع ماده و هر شکل پیکربندی یافت. این طرح‌ها در شکل و تجربه مواد جدید هر بار بسیار متفاوت عمل می‌کنند. برای مثال صفحه‌های چوبی همیشه محبوب هستند اما طی چند سال گذشته صفحه‌های شیشه‌ای‌ و سنگ مرمر طرفداران خود را پیدا کرده‌اند.

میز ناهارخوری

میز ناهارخوری کلاسیک (Classic)

سبک سنتی هنوز هم رایج‌ترین در هنگام خرید میز ناهارخوری است. میزهای کلاسیک تاریخچه طولانی‌تری نسبت به میزهای مدرن دارند، اما این تاریخچه طولانی چیزی از محبوبیت این سبک میزها کم نمی‌کند، چه‌بسا امروزه سبک‌های کلاسیک با رویکرد مدرن ترکیب شده‌اند. اصولاً سبک‌های کلاسیک دارای جزییات تزیینی و خطوط منحنی بیشتری هستند. میزهای کلاسیک با داشتن چوب‌های منبت شده با ظرافت، بافت‌های تفصیلی سبک بی‌انتها و قدرتمندی را شکل می‌دهند.
پایه‌های این میزها نقش تعیین‌ کننده‌ای در ظاهر آن‌ها دارند. در زیر چند نمونه از رایج‌ترین پایه‌های مبل کلاسیک نشان داده شده است. انواع دیگر پایه خواه مکعبی یا استوانه‌ای که جزییات تزیینی ندارند در سبک‌های مدرن‌تر قرار می‌گیرند.

میز نهار خوری کلاسیک
میز ناهارخوری

میزهای روستایی (Farmhouse (Rustik))

میز ناهارخوری که در کلبه‌های روستایی پیدا می‌شود را در نظر بگیرید. معمولاً نوعی ضخامت در ساختار خود دارند و به‌عنوان یک قاعده، پایه‌ها کاملاً حجیم هستند و در گوشه میزها قرار می‌گیرند. سبک روستایی از چوب‌های خودرنگ در اشکال طبیعی‌تر استفاده می‌کند تا احساس سادگی و بازگشت به طبیعت را القا کند. برای ساخت یک میز با سبک روستیک (Rustik) خیلی از مراحل و تکنیک‌های مختلف که به قطعات چوب، فرم‌های متفاوت و پیچیده می‌دهد در کار نیست. در حقیقت این میزها شکل ظاهری خود را مدیون نبودن ماشین‌آلات و ابزار پیشرفته نجاری هستند. این فقدان نوع خاصی از زیبایی شناسی خاص این میزها به وجود آورده است که تا امروز طراحی و تولید آن‌ها ادامه دارد.
طراحان معاصر با تغییر در شکل پایه‌ها فرم‌های بسیار متنوعی از این میزها را طراحی کرده‌اند.

میز ناهار خوری روستایی

سبک صنعتی (Industrial)

این سبک در تلاش برای انتقال ظاهر و حس مواد صنعتی، ماشین آلات و ابزارهای کارخانه‌ای است. میزهایی که حال و هوای صنعتی دارند می‌توانند در شکل و فرم بسیار متفاوت ظاهر شوند. ویژگی مشترک آن‌ها اما در این است که سعی در پوشاندن ماده‌ی خام ندارند. برای ساخت یک میز صنعتی گونه تلاش بر این است که ماده خام خواه چوب، خواه فلز یا بتن در شکل اولیه‌ی خودش به کار برود و عملیات پیچیده‌ای برای تغییر فرم و بافت ظاهری در آن ایجاد نشود.
ترکیب مواد از دیگر شاخصه‌های این سبک است. میز ناهارخوری صنعتی با فلز برهنه و اشکال چوب‌های متفاوت و جسورانه، با ظاهری هدفمند شکل می‌گیرد. امروزه در طراحی داخلی که مرز بین سبک‌های مختلف شکسته شده است می‌توان این میزها را با عناصری از سبک‌های دیگر ترکیب کرد که البته این انتخاب باید هوشیارانه انجام شود.

میز ناهارخوری

شکل:

به شکل صفحه‌ها و پایه‌های میز ناهارخوری دقت کنید

مبنای شکل ظاهری یک میز را شکل صفحه و فرم پایه‌ها ایجاد می‌کند. جزییات دیگر مانند انواع ابزار کاری و نوع رنگ می‌تواند بعد از آن به فرم اصلی اضافه شود. یک صفحه مستطیل شکل ساده را در نظر بگیرید و آن را با پایه‌های مکعب شکل ساده یا با پایه‌های خراطی شده با فرو رفتگی و برجستگی‌های تزیینی تصور کنید، نتیجه قطعاً حال و هوای متفاوتی خواهد داشت. همین‌طور هندسه‌ی صفحه میز می‌تواند کاراکتر اصلی میز و کاربرد آن را تعیین کند. صفحه مستطیل شکل با زوایای مشخص را با یک میز دایره‌ای شکل مقایسه کنید. چیدمان هرکدام از این شکل‌های هندسی در فضای خانه شما قطعاً با دیگری متفاوت خواهد بود و روحیه فضای شما را دگرگون خواهد کرد. همچنین کاربرد میز را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد. توجه به این نکات به ظاهر ساده هنگام خرید می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما به همراه داشته باشد. در ادامه بعضی نکات درباره انتخاب شکل صفحه میز را مطالعه می‌کنید.

میز ناهارخوری گرد

میز ناهارخوری گرد از انعطاف پذیر ترین شکل ها در چیدمان است و با هر شکلی از فضا قابل هماهنگی است به شرط آنکه فضای کافی دور آن وجود داشته باشد. شکل دایره ای به ایجاد حس صمیمیت کمک می کند و افراد دور میز را به گپ زدن تشویق می کند.
میزهای گرد برای فضاهای کوچک و اتاق‌هایی که دارای فضای غذا خوری مربع شکل هستند مناسب است. اگر فضای شما با شکل صفحه مربع همخوانی دارد قطعاً می‌توان از دایره هم استفاده کرد. همچنین می‌توان افراد بیشتری را دور آن جای داد. اگر یک میز گرد شش نفره بخرید، معمولاً می‌توان تا هشت صندلی را دور آن قرار دهید. هرچه قطر دایره بزرگ‌تر باشد، افراد بیشتری میتوانند از میز استفاده کنند زیرا هیچ گوشه‌ی محدود کننده ای وجود ندارد. میزهای گرد برای تجربه‌ی ناهار دلپذیر و صمیمی‌تر ساخته‌شده‌اند زیرا همه در ارتباط با یکدیگر قرار می‌گیرند. برای خرید میز ناهارخوری می‌توانید به صورت آنلاین خرید نمایید و یا با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

میز ناهارخوری مربع

اتاق‌های مربع شکل با یک میز ناهارخوری مربع کاملاً هم‌خوانی دارد. میزهای مربع برای جمع‌های کوچک تا چهار نفر مناسب است. امروزه میزهای مربع شکل تاشو به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که برای مواقع لزوم گسترده شده و افراد بیشتری را جای دهند. همچنین می‌توان دو میز مربع را با هم ترکیب کرد تا فضای بیشتری ایجاد شود.
اگر فقط دو یا سه نفر برای بیشتر وعده‌های غذایی شما حضورداشته باشند ، یک میز بزرگ مستطیل شکل برای شما بزرگ است و این حالت می‌تواند فضای سردی را ایجاد کند.

میز ناهارخوری مستطیل

این محبوب ترین شکل میز ناهارخوری است که در خانه ها یافت می شود. وقتی صحبت از تعداد بیشتری مهمان می‌شود ، مستطیل بهترین گزینه است. شکل ساده و خطی یک میز ناهارخوری مستطیلی به راحتی در اکثر اتاق‌ها جای می گیرد و باعث می شود هنگام حرکت در اطراف میز سهولت در حرکت داشته باشید.
میز ناهارخوری مستطیل شکل برای اتاق‌هایی که یک ضلع بلند دارند مناسب است. در یک میز مستطیل یا مربع ، هر فرد باید 60 سانتی‌متر فضا داشته باشد. میزهای مستطیل همچنین برای قرار دادن نیمکت بسیار عالی هستند به‌طوری‌که نیمکت کاملا در زیر میز قرار میگیرد تا اتاق کمتر شلوغ شود. میزهای بیضی شکل هم از لحاظ چیدمان و فضایی که اشغال می‌کنند با میزهای مستطیل یکی هستند. از طرف دیگر، میز مستطیل شکل به دلیل قرار گرفتن پایه‌ها در دو طرف دارای نقاط صندلی محدود است پس به محل قرار گیری صندلی ها و تداخل آن با پایه ها هنگام خرید میز مستطیل توجه کنید. شما می‌توانید برای خرید میز ناهارخوری با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش فروش گروه صنعتی موبلا شما عزیزان را راهنمایی کنند.

نوشته شده توسط آفاق سرلک.

اسکرول به بالا