مبل

سبک های شناخته شده مبل

امروز بازار پر است از مدل‌های مختلف مبل ، وقتی درباره سبک‌های مختلف مبل صحبت می‌کنیم منظورمان آن دسته از مدل‌هایی است که ساختار فیزیکی آن‌ها در طول زمان جایگاه خود را تثبیت کرده است و همواره دیده‌شده‌اند. هر مدل یک سری ویژگی‌های تصویری دارد که با تاریخچه مشخصی شکل گرفته است. اینکه به‌عنوان یک طراح بخواهید با آن‌ها آشنا شوید یا شخصی که قصد خرید مبلمان دارد، این مطلب به شما کمک می‌کند تا درباره انواع و ویژگی‌های ظاهری آن بیشتر بدانید و آن را انتخاب کنید که با حال و هوای خانه و سلایق شما بیشتر هماهنگ است. فراموش نکنید مبلمان اولین عنصری است که روحیه هر فضایی را مشخص می‌کند و اینجا مهم است که بدانیم دقیقاً چه می‌خواهیم. پس در ادامه مطلب با انواع مبلمانی که از آزمایش زمان سربلند بیرون آمده‌اند و تا امروز در طراحی داخلی خانه‌ها به کار می‌روند آشنا می‌شویم.

یادآور می‌شود برای دسته‌بندی سبک‌های مختلف مبل آن‌ها را بر اساس شکل ظاهری اجزا آن، مثل شکل دسته و پشتی هم طبقه‌بندی می‌کنند اما در مطلب دسته بندی بر اساس سبک کلی آن است. مطلب در دو بخش تهیه شده است.

مبل چسترفیلد (Chesterfield Sofa)

بارزترین شاخصه چسترفیلد الگوی لوزی شکل رویه کوبی آن با دکمه‌های عمیق است که در ایران آن را به نام لمسه‌دوزی می‌شناسیم. این سبک را همه‌ی ما در مکان‌های مختلف دیدیم اما شاید جالب باشد بدانیم که تاریخچه آن به قرن 18 میلادی بازمی‌گردد. روایتی وجود دارد که می‌گوید یک لرد انگلیسی به نام فیلیپ استنهاپ، چهارمین ارل چسترفیلد (Lord Philip Stanhope, the fourth Earl of Chesterfield) برای اولین بار سفارش ساخت این نوع را داده است و مبل نیز به همین نام شناخته شد. گفته می‌شود که درخواست او طرحی بوده است که اجازه دهد یک آقای محترم اشرافی به‌راحتی روی آن بنشیند و لباسش هم چروک نشود؛ بنابراین یک صنعتگر محلی را استخدام کرد تا راه حلی ارائه دهد. نتیجه نهایی درخواست تولید مبل راحتی چسترفیلد بود. درنتیجه خواستگاه این نوع طبقه اشرافی جامعه بود؛ اما امروز می‌بینیم که این سبک ممکن است در همه‌جا یافت شود.
چسترفیلد به نمادی از زیبایی تبدیل شد و جذابیت پیچیده خود را در طول زمان از دست نداده است. این سبک با استفاده از چرم، دکمه‌های عمیق، دسته‌های گرد نسبتاً بلند هم‌طراز با پشتی و بدون کوسن‌های پشتی تعریف می‌شود. برای اینکه طرح لمسه‌ها دیده شود معمولاً از پر کردن مبل چستر با کوسن پرهیز می‌کنند. با در نظر گرفتن انواع سبک‌های پارچه از طرح‌های کلاسیک تا پارچه‌های کتانی مدرن می‌توان یک مبل چستر را با حال و هوای متفاوتی تنظیم کرد.

نیمه قرن 20، میدسنتری (Mid-Century)

دهه 1930 تا 1970 میلادی در آمریکا سبکی در مبلمان شکل گرفت که تا به امروز برای آن تقاضای فراوان وجود دارد. این سبک مربوط به همه‌ی عناصر مبلمان اعم از میز، صندلی، بوفه‌ها و غیره بود. البته می‌توان این سبک را در سبک‌های محبوب قبلی اروپایی ردیابی کرد، مانند مدرسه باوهاوس آلمان که پیش‌تر سبک‌های معاصر را در طراحی صنعتی شکل داده بود.
ویژگی‌های این سبک مربوط به طراحی مینیمالیستی و خطوط تمیز آن است. انواع مختلفی از این سبک طراحی و تولید شده است اما همه‌ی آن‌ها ویژگی‌های تصویری مشابهی دارند که اولین اصل آن هندسه ساده‌ی این احجام است. پرداخت به جزییات غیرضروری و تزیینی در آن‌ها به چشم نمی‌خورد و معمولاً پشتی مبل به صورت یک تکه و بدون کوسن‌های بزرگ برای پشتی است. سبک معمولاً پایه‌های هندسی بسیار ساده دارند که با سطح زمین فاصله ایجاد می‌کنند. سادگی هندسی مبل ، این امکان را می‌دهد که آن‌ها را با انواع دیگر مبلمان ترکیب کرد. همچنین پیشرفت‌های فن‌آوری امکان ایجاد مواد جدید مانند پلاستیک، پلکسی گلاس و…را فراهم می‌آورد که امکانات جدیدی را برای تولید مبل مدرن نیمه قرن 20 فراهم می‌کرد.

مبل نیمه قرن 20
مبل دسته گرد انگلیسی

مبل انگلیسی با دسته گرد (English Roll Arm)

دسته‌های گرد و غلتک مانند مبل و تشک‌های بزرگ و نرم آن در قسمت نشیمن سبک ویژه‌ی این سبک را تعریف می‌کنند. دسته‌ها کوتاه‌تر از پشتی است و به‌راحتی آن کمک می‌کند به‌طوری‌که می‌توان روی آن دراز کشید. کوسن‌های نرم در قسمت تکیه‌گاه، معمولاً با بدنه یکی هستند و قابل جدا شدن نیستند. مبل دسته گرد انگلیسی به چند دلیل یکی از محبوب‌ترین مدل‌هاست. اول، با عمق نشیمن زیاد خیلی راحت است، می‌توانید توی مبل فرو بروید و ساعت‌ها استراحت کنید. دوم، این که در عین راحتی فرمی کم و بیش کلاسیک دارد که هرگز از سبک خارج نمی‌شود؛ و سوم، به نظر می‌رسد مدل‌های آن بسیار متنوع است؛ بسیاری از سبک‌های مختلف مبلمان به خوبی با دسته‌های گرد این نوع ترکیب می‌شوند.

سبک توکسیدو (Tuxedo Sofa)

این سبک هم یکی از محصولات مهم مدرنیسم در دهه 1920 است و توسط طراح داخلی بیلی بالدوین(Billy Baldwin) معروف شد. توكسیدو نوعی لباس رسمی مردانه است و همین ساختار رسمی و صاف و در کادر قرار داده شده در مبل دیده می‌شود. در واقع آنچه توکیسدو را از سایر سبک‌ها متمایز می‌کند، شکل جعبه‌ای آن است. شاخصه ساختار هندسی مبل به این شکل است که دسته‌ها با پشتی آن در ارتفاع یکسان قرار دارند و ارتفاع در توکسیدو معمولاً بیشتر از سایر سبک‌هاست و مانند دیوارهای به هم پیوسته به نظر می‌رسند. خطوط ساده و پایه‌ها در معرض دید از دیگر ویژگی‌های توکسیدو است. مبل در عین راحتی نوعی حالت رسمی هم دارد. استفاده از کوسن در این مدل اختیاری است اما هم موجب راحتی بیشتر می‌شود و هم آن را زیباتر می‌کند.

مبل توکسیدو
مبل لاوسن

مبل لاوسن (Lawson Sofa)

این نوع به نام توماس لاوسن (Thomas Lawson)، یک تاجر و نویسنده آمریکایی تعلق دارد که برای اولین بار این مبل را برای راحتی بیشتر سفارش داده است. مبل لاوسن را می‌توان در یک سبک آمریکایی نیمه کلاسیک قرارداد که در اواخر قرن بیستم شکل گرفتند. از ویژگی‌های ساختاری مدل شکل مکعبی آن است که البته در قسمت دسته متنوع است. ساختار مکعبی این مدل،  امکان را می‌دهد که با انواع دسته‌های مکعبی و گرد ترکیب شود. به‌طوری‌که با تغییر شکل دسته می‌توان کاراکتر مبل را به سمت مدرن‌تر یا کلاسیک‌تر پیش برد. دسته‌ها از پشتی کوتاه‌تر هستند و به دلیل ارتفاع دسته‌های خود یکی از راحت‌ترین مبل برای چرت زدن است. همچنین با انتخاب فرم پایه هم می‌توان ویژگی‌های آن را تحت تأثیر قرارداد.
در حقیقت این مدل مبل قابلیت تغییر و تحول دارد. تفاوت لاوسن با مبل دسته گرد انگلیسی در متحرک بودن کوسن‌های پشتی است. البته در مدل اصلی سه تشک نشیمن و سه کوسن برای پشتی‌ها وجود داشت اما امروزه انواع چیدمان کوسن‌ها را می‌توان برای این مدل پیدا کرد.

نوشته شده توسط آفاق سرلک

اسکرول به بالا