مبل

سبک‌های شناخته شده مبل

امروز بازار پر است از مدل‌های مختلف مبل ، وقتی درباره سبک‌های مختلف مبل صحبت می‌کنیم منظورمان آن دسته از مدل‌هایی است که ساختار فیزیکی آن‌ها در طول زمان جایگاه خود را تثبیت کرده است و همواره دیده‌شده‌اند. هر مدل یک سری ویژگی‌های تصویری دارد که با تاریخچه مشخصی شکل گرفته است. اینکه به‌عنوان یک طراح بخواهید با آن‌ها آشنا شوید یا شخصی که قصد خرید مبلمان دارد، این مطلب به شما کمک می‌کند تا درباره انواع و ویژگی‌های ظاهری آن بیشتر بدانید و آن را انتخاب کنید که با حال و هوای خانه و سلایق شما بیشتر هماهنگ است. فراموش نکنید مبلمان اولین عنصری است که روحیه هر فضایی را مشخص می‌کند و اینجا مهم است که بدانیم دقیقاً چه می‌خواهیم. پس در ادامه مطلب با انواع مبلمانی که از آزمایش زمان سربلند بیرون آمده‌اند و تا امروز در طراحی داخلی خانه‌ها به کار می‌روند آشنا می‌شویم.
یادآور می‌شود برای دسته‌بندی سبک‌های مختلف مبل، آن‌ها را بر اساس شکل ظاهری اجزا آن، مثل شکل دسته و پشتی هم طبقه‌بندی می‌کنند؛ اما در این مطلب دسته بندی بر اساس سبک کلی آن است. مطلب در دو بخش تهیه شده است.

مبل چسترفیلد (Chesterfield Sofa)

بارزترین شاخصه چسترفیلد الگوی لوزی شکل رویه کوبی آن با دکمه‌های عمیق است که در ایران آن را به نام لمسه‌دوزی می‌شناسیم. این سبک را همه‌ی ما در مکان‌های مختلف دیدیم اما شاید جالب باشد بدانیم که تاریخچه آن به قرن 18 میلادی بازمی‌گردد. روایتی وجود دارد که می‌گوید یک لرد انگلیسی به نام فیلیپ استنهاپ، چهارمین ارل چسترفیلد (Lord Philip Stanhope, the fourth Earl of Chesterfield) برای اولین بار سفارش ساخت این مدل را داده است و این مبل نیز به همین نام شناخته شد. گفته می‌شود که درخواست او طرحی بوده است که اجازه دهد یک آقای محترم اشرافی به‌راحتی روی آن بنشیند و لباسش هم چروک نشود؛ بنابراین یک صنعتگر محلی را استخدام کرد تا راه حلی ارائه دهد. نتیجه نهایی درخواست تولید مبل راحتی چسترفیلد بود. درنتیجه خواستگاه این نوع طبقه اشرافی جامعه بود؛ اما امروز می‌بینیم که این سبک ممکن است در همه‌جا یافت شود.
چسترفیلد به نمادی از زیبایی تبدیل شد و جذابیت پیچیده خود را در طول زمان از دست نداده است. این سبک با استفاده از چرم، دکمه‌های عمیق، دسته‌های گرد نسبتاً بلند هم‌طراز با پشتی و بدون کوسن‌های پشتی تعریف می‌شود. برای اینکه طرح لمسه‌ها دیده شود معمولاً از پر کردن مبل چستر با کوسن پرهیز می‌کنند. با در نظر گرفتن انواع سبک‌های پارچه از طرح‌های کلاسیک تا پارچه‌های کتانی مدرن می‌توان یک مبل چستر را با حال و هوای متفاوتی تنظیم کرد.

نیمه قرن 20، میدسنتری (Mid-Century)

دهه 1930 تا 1970 میلادی در آمریکا سبکی در مبلمان شکل گرفت که تا به امروز برای آن تقاضای فراوان وجود دارد. این سبک مربوط به همه‌ی عناصر مبلمان اعم از میز، صندلی، بوفه‌ها و غیره بود. البته می‌توان این سبک را در سبک‌های محبوب قبلی اروپایی ردیابی کرد، مانند مدرسه باوهاوس آلمان که پیش‌تر سبک‌های معاصر را در طراحی صنعتی شکل داده بود.
ویژگی‌های این سبک مربوط به طراحی مینیمالیستی و خطوط تمیز آن است. انواع مختلفی از این سبک طراحی و تولید شده است اما همه‌ی آن‌ها ویژگی‌های تصویری مشابهی دارند که اولین اصل آن هندسه ساده‌ی این احجام است. پرداخت به جزییات غیرضروری و تزیینی در آن‌ها به چشم نمی‌خورد و معمولاً پشتی مبل به صورت یک تکه و بدون کوسن‌های بزرگ برای پشتی است. معمولاً پایه‌ها سبک هندسی بسیار ساده‌ای دارند که با سطح زمین فاصله ایجاد می‌کنند. سادگی هندسی مبل‌ میدسنتری، این امکان را می‌دهد که آن‌ها را با انواع دیگر مبلمان ترکیب کرد. همچنین پیشرفت‌های فن‌آوری امکان ایجاد مواد جدید مانند پلاستیک، پلکسی گلاس و…را فراهم می‌آورد که امکانات جدیدی را برای تولید مبل مدرن نیمه قرن 20 فراهم می‌کرد.

مبل نیمه قرن 20
مبل دسته گرد انگلیسی

مبل انگلیسی با دسته گرد (English Roll Arm)

دسته‌های گرد و غلتک مانند مبل و تشک‌های بزرگ و نرم آن در قسمت نشیمن کاراکتر ویژه‌ی این سبک را تعریف می‌کنند. دسته‌ها کوتاه‌تر از پشتی است و به‌راحتی آن کمک می‌کنند به‌طوری‌که می‌توان روی آن دراز کشید. کوسن‌های نرم در قسمت تکیه‌گاه، معمولاً با بدنه یکی هستند و قابل جدا شدن نیستند. مبل دسته گرد انگلیسی به چند دلیل یکی از محبوب‌ترین مدل‌هاست. اول، با عمق نشیمن زیاد خیلی راحت است، می‌توانید توی مبل فرو بروید و ساعت‌ها استراحت کنید. دوم، این که در عین راحتی فرمی کم و بیش کلاسیک دارد که هرگز از سبک خارج نمی‌شود؛ و سوم، به نظر می‌رسد مدل‌های آن بسیار متنوع است؛ بسیاری از سبک‌های مختلف مبلمان به خوبی با دسته‌های گرد این مدل ترکیب می‌شوند.

سبک توکسیدو (Tuxedo Sofa)

این سبک هم یکی از محصولات مهم مدرنیسم در دهه 1920 است و توسط طراح داخلی بیلی بالدوین(Billy Baldwin) معروف شد. توكسیدو نوعی لباس رسمی مردانه است و همین ساختار رسمی و صاف و در کادر قرار داده شده در این مبل دیده می‌شود. در واقع آنچه توکیسدو را از سایر سبک‌ها متمایز می‌کند، شکل جعبه‌ای آن است. شاخصه ساختار هندسی مبل به این شکل است که دسته‌ها با پشتی آن در ارتفاع یکسان قرار دارند و ارتفاع در توکسیدو معمولاً بیشتر از سایر سبک‌هاست و مانند دیوارهای به هم پیوسته به نظر می‌رسند. خطوط ساده و پایه‌های در معرض دید از دیگر ویژگی‌های توکسیدو است. این مبل در عین راحتی نوعی حالت رسمی هم دارد. استفاده از کوسن در این مدل اختیاری است؛ اما هم موجب راحتی بیشتر می‌شود و هم آن را زیباتر می‌کند.

مبل توکسیدو
مبل لاوسن

مبل لاوسن (Lawson Sofa)

این نوع به نام توماس لاوسن (Thomas Lawson)، یک تاجر و نویسنده آمریکایی تعلق دارد که برای اولین بار این مبل را برای راحتی بیشتر سفارش داده است. مبل لاوسن را می‌توان در یک سبک آمریکایی نیمه کلاسیک قرارداد که در اواخر قرن بیستم شکل گرفت. از ویژگی‌های ساختاری ابن مدل شکل مکعبی آن است که البته در قسمت دسته متنوع است. ساختار مکعبی مبل لاوسن، این امکان را می‌دهد که با انواع دسته‌های مکعبی و گرد ترکیب شود. به‌طوری‌که با تغییر شکل دسته می‌توان کاراکتر مبل را به سمت مدرن‌تر یا کلاسیک‌تر پیش برد. دسته‌ها از پشتی کوتاه‌تر هستند و به همین دلیل یکی از راحت‌ترین مبل ها برای چرت زدن است. همچنین با انتخاب فرم پایه می‌توان ویژگی‌های آن را تحت تأثیر قرارداد.
در حقیقت این مدل مبل قابلیت تغییر و تحول دارد. تفاوت لاوسن با مبل دسته گرد انگلیسی در متحرک بودن کوسن‌های پشتی است. البته در مدل اصلی سه تشک نشیمن و سه کوسن برای پشتی‌ها وجود داشت اما امروزه انواع چیدمان کوسن‌ها را می‌توان برای این مدل پیدا کرد.

مبلمان پشت شتری (Camelback Sofa)

همان‌طور که از نام‌گذاری این مدل برمی‌آید قوسی شبیه به کوهان شتر در پشتی و تاج این مدل دیده می‌شود. این مدل توسط یک طراح مبلمان به نام توماس چیپندیل (Thomas Chippendale) که به‌شدت در عرصه دکور انگلیسی در اواخر قرن 18 تأثیر داشت طراحی شد؛ و تا امروز همچنان مورد استقبال است. انحنای تاج در مبل‌های پشت شتری به شکل‌های مختلفی به کار می‌رود گاه چند فرورفتگی و برجستگی هم‌زمان و گاه فقط یک قوس بزرگ به کار می‌رود. به‌طورکلی این قوس‌ها حال و هوای کلاسیک به این سبک از مبل می‌دهند.

مبل پشت شتری
مبل کابریول

مبل کابریول (Cabriole Sofa)

این مبلمان چوبی نمادی از قرن 18 میلادی است. فرم پایه‌ها کاملاً آشنا به نظر می‌آید. با انحنایی که در قسمت بالای پایه به سمت بیرون و در قسمت پایین به سمت داخل رفته است، به شکل یک حرف S ملایم دیده می‌شود. استفاده از این شکل پایه را در انواع دیگر مبلمان هم مشاهده می‌کنیم. این نوع پایه با دوره طراحی مبلمان در زمان لوئی شانزدهم همراه است.
مشخصه دیگر این مبل قاب چوبی دور آن است که در قسمت پشت بالاتر و هر چه به سمت دسته‌ها می‌رود کوتاه‌تر می‌شود. این قاب چوبی به صورت یک خط مداوم دور مبل می‌چرخد و می‌تواند تزیینات منبت داشته باشد. اگر تزیینات منبت کاری را از ساختار مبل حذف کرد می‌توان آن را در فضاهای بدون تجمل هم به کار برد. این مبل در ساختار کلاسیک خودش بدون کوسن به کار می‌رود اما در طراحی‌های مدرن‌تر می‌توان با اضافه کردن کوسن حال و هوای غیررسمی به آن داد. این سبک هرچند قدمت زیادی دارد اما همچنان رو به رشد است و انواع مختلفی از آن طراحی و تولید می‌شود.

مبل بریج واتر (Bridgewater Sofa)

این سبک بسیار راحت و همه کاره است تا با هر نوع دکوراسیونی ترکیب شود. با کوسن‌های نرم متعدد در قسمت تکیه‌گاه که می‌توان در آن‌ها فرو رفت. مبل بریج واتر در حقیقت ترکیبی از ویژگی‌های ظاهری چند سبک با اولویت قرار دادن راحتی در نشیمن است. ممکن است بتوانیم انحنای مبل پشت شتری یا دسته‌های غلتک مانند (Rolled Arm) را در آن ببینیم. دسته‌ها کوتاه‌تر از پشتی بلند آن است و با شیبی ملایم به تاج مبل می‌رسد. این نوع در حالی که اختصاصاً برای مبل راحتی بودن طراحی شده است، با هر فضایی سازگار می‌شود. یکی از شاخصه‌های این مبل پارچه‌ی دامن مانندی است که تا روی زمین ادامه دارد و پایه‌ها را می‌پوشاند. خاستگاه این مبل انگلستان است و برای فضاهایی که به دنبال روحیه نیمه کلاسیک و در عین حال غیر رسمی هستند مناسب است.

مبل بریج واتر
مبل مدولار

مبل مدولار (چند بخشی) (Modular Sofa) (Sectional Sofa)

این مبل از کنار هم قرار گرفتن چند قسمت (واحد_Modul) مشابه هم‌شکل می‌گیرد. این قسمت‌ها را می‌توان به روش‌های مختلف کنار هم چیدمان کرد و برحسب فضای اتاق ساماندهی کرد. این مبل مدرن با تمرکز بر کاربرد، طراحی و ساخته شده است. عملکرد یکی از ویژگی‌هایی است که مدرنیسم به آن توجه می‌کند و در انعطاف‌پذیری چیدمان این مبل‌ها کاملاً مشهود است. مبل‌های مدولار (چندبخشی) گزینه مناسبی برای اتاق‌های مدرن با سقف بلند یا پنجره‌های زیاد است. آن‌ها همچنین برای پر کردن فضاهای بزرگ فوق العاده هستند. دقت داشته باشید اگر فضای شما کوچک است و اندازه قطعات بزرگ باشد خانه‌ی شما تنگ به نظر می‌آید. برای فضاهای کوچک مبل هایی با اندازه قطعات کوچک‌تر انتخاب کنید؛ و در مقابل برای فضاهای بزرگ‌تر، واحدهایی بزرگ‌تر و همچنین با تعداد بیشتر در نظر بگیرید.

مبل فوتون (Futon)

فوتون از دسته مبل تخت خواب شو است. به طور کلی، قسمت پشتی این مبل تا می‌شود و در مواقع لزوم به سمت پایین رها می‌شود تا یک سطح خواب با یک تشک صاف فراهم شود. فوتون‌ها در حقیقت شبیه به نیمکت‌هایی هستند که از قطعات تاشو تشکیل شده‌اند.
جالب است بدانید که تاریخچه و نحوه‌ی پیدایش فوتون‌ها به ژاپن قرن هفدهم بازمی‌گردد. کلمه “futon” از کلمه ژاپنی «رختخواب» گرفته شده است. ژاپنی‌ها تشک‌های خود را از پنبه و پشم پر می‌کردند تا هم نرم و سبک باشند؛ و هم بتوان در صورت عدم استفاده آن را جمع و ذخیره کرد. در ابتدا فقط ثروتمندان و اشراف می‌توانستند از این تشک‌ها استفاده کنند. با این حال، با پیشرفت انقلاب صنعتی و تولید پنبه در دهه 1700 میلادی، همه طبقات اجتماعی به تشک‌های پنبه‌ای دسترسی پیدا کردند. آمریکایی‌هایی که به دنبال جنگ جهانی دوم از خاور دور به خانه بازگشتند، راحتی خوابیدن روی تشک ژاپنی را تجربه کرده بودند. علاقه به چنین نوع رختخواب‌ها، باعث شد تولیدکنندگان از ترکیب تشک‌های تاشو و یک ساختار چوبی، مبل جدیدی را طراحی کنند که با سلیقه‌ها و ترجیحات خاص غربی هماهنگ باشد.

مبل فوتون
مبل شزلون

مبل شزلون (Chaise Lounge)

این نوع دارای ارتفاعی برابر با یک صندلی هستند و این به این معناست که از مبل راحتی بلندتر هستند و به شکل یک نیمکت دراز دیده می‌شوند. کلمه شزلون در زبان فرانسه به معنای صندلی بلند است. ارتفاع دسته‌ها در این سبک هم‌اندازه نیست و گاهی دسته فقط در یک طرف مبل به کار می‌رود که می‌توان به حالت نیمه نشسته بر روی آن دراز کشید. مبل شزلون با اندام انسان در حالت نیمه نشسته هماهنگ است.
خاستگاه این مبل کشور فرانسه است؛ اما جالب است بدانید ریشه‌های آن را می‌توان در مصر باستان جستجو کرد جایی که اولین مدل‌های شناخته شده از این مبل با چوب نخل به همراه قطعات توری یا پوست خردشده ساخته می‌شد؛ اما اوج محبوبیت آن در دهه 1500 میلادی بود. این مبل یک اثاثیه لوکس و تزیینی به حساب می‌آمد که داشتن آن نشان دهنده طبقه اجتماعی افراد بود. بعدها در دهه ۱۹۳۰ میلادی، مبل شزلون به خانه‌ها و دکوراسیون‌های هالیوودی راه پیدا کرد که می‌توان آن را در صحنه‌هایی که به طور محسوسی در فیلم‌ها و عکس‌های ستارگان سینما به جا مانده است مشاهده کرد.

مبلمان تخت خواب شو (Sofa Bed)

مبلمان تخت خواب شو انواع مختلفی دارد که با استفاده از مکانیسم‌های مختلفی مبل را تبدیل به تخت خواب می‌کنند. این مکانیسم می‌تواند به صورت مکانیکی با نیروی انسان یا به صورت اتوماتیک با برق کار کند. استفاده از این مبلمان مخصوصاً برای خانه‌های کوچک بسیار کارآمد است. همچنین در برخی از مدل‌ها فقط با تغییر چیدمان در قسمت‌های مختلف مبل می‌توان آن را به تخت تبدیل کرد.

امیدواریم که این امر به شما در شناسایی سبک‌های مختلف مبل‌ها کمک کرده باشد. هرگونه نظر خود را با ما در میان بگذارید!

نوشته شده توسط آفاق سرلک

مبل تخت خواب شو
اسکرول به بالا