صندلی

در قسمت بالا صندلی و چهارپایه‌های محصول موبلا را مشاهده می‌کنید.

به منظور خرید صندلی و چهارپایه باری (کانتر) لطفا مقاله مختصر و مفید ارتفاع مناسب نشیمن صندلی را مطالعه نمایید. موبلا سعی می‌نماید در طراحی، استحکام سازه‌ی صندلی به خصوص اتصالات پایه عقب به کفی که بیشترین فشار بر آن وارد است را در اولویت قرار دهد و سپس تا جایی که طرح جوابگو باشد اصول ارگونومیک را رعایت نماید. در مطلب زیر می‌توانید به صورت مختصر با سبکهای مختلف صندلی آشنا شوید؛ ( برخی از عکسهای زیر مربوط به محصولات موبلا نمی‌باشد. )

سبک‌های مختلف صندلی

دور هم نشستن برای صرف غذا دور یک میز نهارخوری بیشتر از آنکه به نظر میآید مهم است، سعی کنید به انتخاب صندلی مناسب برای فضای نهارخوری توجه کنید. علاوه بر در نظر گرفتن راحتی، انتخاب یک صندلی با شکل مناسب میتواند سبک میز شما را هم به کلی تغییر دهد.

همیشه لازم نیست تمام صندلی‌ها را از یک مدل یکسان انتخاب کنید. شما می‌توانید با در نظر گرفتن هارمونی رنگی، مدل‌های مختلفی را دور یک میز بچینید. در این مطلب سعی بر آن است که انواع شناخته‌شده‌ی مدل چوبی در عرصه‌ی طراحی مبلمان را معرفی کنیم چرا که چوب از قدیمی ترین موادی است که در ساخت آن استفاده شده است و امروزه در بازار هم متداول‌ترین و زیباترین نوع، مدل چوبی است.

سبک مدرن یا کلاسیک؟

دو واژه مدرن و کلاسیک هر کدام به طیف زیادی از سبک‌ها اشاره دارند و به طور کلی می‌توان مدرن را هم‌ارز سبک‌های جدید در نظر گرفت و صندلی کلاسیک را به مدل‌های قدیمی‌تر از جمله مدل‌های منبت‌کاری شده یا آنتیک و سبک فرانسوی، ویندزور و مدل لهستانی نسبت داد.

مدل پارسونز (Parsons Chair)

این مدل بسیار راحت و کاربردی نام خود را از اسم یک مدرسه طراحی در پاریس گرفته شده است. طراحی و ارائه این مدل به سال 1930 باز می‌گردد. طراحی ساده و بی‌آلایش با هر سبکی از دکوراسیون هماهنگی دارد. ترکیب خطوط صاف با نشیمن و پشتی تمام پارچه‌ای در این مدل سبب شده است تا استفاده از آن محدود به زمان و مکان خاصی نباشد. استفاده از انواع پارچه‌های کتانی، چرم، مخمل و … به همراه انواع تزیینات در دوخت و رویه کوبی شکل‌های مختلفی از این نوع را برای سلیقه‌های مختلف ایجاد می‌کند که قابل استفاده در کنار انواع میزهای نهارخوری است.

صندلی مدرن
صندلی خم چوب

مدل خم چوب (Contemporary Bent Wood)

یکی از انواع صندلی هایی که در دنیای مدرن مورد توجه قرارگرفته است نوع هایی هستند که به وسیله خم کردن چند ورق چوب ساخته می‌شوند. بدین معنی که مانند ساختار باقی مدل های چوبی از اتصال بین تعدادی قطعه مختلف ایجاد نشده‌اند. فن ساخت این صندلی ها در سبک ظاهر آن تأثیر مستقیم دارد و اغلب فرم‌های منحنی و مینیمالیستی هستند با ساختار هندسی ساده و بدون جزییات تزیینی.

مدل ویندزور (Windsor)

نوع ویندزور نام خود را از شهری در انگلستان گرفته است جایی که این نوع برای اولین بار طراحی و ساخته شده است. این مدل یک پشتی نیم دایره‌ای دارند که به وسیله ستون‌های عمودی چوبی نگه‌داشته شده است. اگر قصد دارید کمی حال و هوای نوستالژیک به فضا اضافه کنید می‌توانید از این مدل استفاده کنید. ویندزور در انواع مختلف دسته دار بدون دسته طراحی شده‌اند. همچنین درطول زمان تغییراتی در ساختار این نوع ایجاد شده است که آن را ساده تر و مدرن تر جلوه می‌دهد.

صندلی ویندزور
صندلی فرانسوی

مدل فرانسوی (French Chair)

سبک فرانسوی همیشه در بازار به چشم خورده است. این مدل هم راحت هستند هم زیبا. درواقع زیبایی کلاسیک این نوع تجملاتی نیست و همین امر استفاده از آن‌ها برای فضاهای امروزی را مقدور می‌سازد. ترکیب چوب و پارچه به میزان کافی در این نوع به کار رفته است. در دنیای امروز که طراحی داخلی با خلاقیت‌های بدون حد و مزر همراه است تقسیم بندی سبک‌ها به کلاسیک، مدرن و … مشکل است. گاهی یک المان از سبک کلاسیک می‌تواند در یک چیدمان مدرن بسیار تأثیر گذار باشد. نوع فرانسوی از آن دسته مبلمانی هستند که این قابلیت را دارند.

مدل لهستانی (Traditional Bent-Wood)

آقای مایکل تونت یک نجار آلمانی _اتریشی بود که برای اولین بار روشی برای خم کردن چوب پیدا کرد. بعدها لهستانی‌ها اولین ملیتی بودند که ساخت این مدل را به ایران وارد کردند برای همین این نوع به نام صندلی لهستانی شناخته شده است. چندی نگذشت که تمام کافه‌ها در سراسر اروپا و آسیا صندلی لهستانی را خریداری کردند و کافه‌های خود را با آن تزیین کردند.
این مدل برای اولین بار در طراحی مبلمان چوبی قطعات چوبی خمیده شده را به نحوی زیبا در خود جای دادند. این مدل از قرن نوزدهم تا امروز محبوب و کارآمد باقی ماند. وزن سبک، طراحی ساده و خطوط منحنی زیبا، صرفه اقتصادی در استفاده از مصالح و مواد اولیه، از ویژگی‌هایی هستند که این سبک را زنده نگاه داشته‌اند.

صندلی و چهار پایه

مدل پشت ضربدری (Cross Back)

مدل پشت ضربدری یکی از مدل‌های صندلی لهستانی هستند این مدل ها تقریباً با هر سبک میز نهارخوری همخوانی دارند و هرگز از مد نمی‌افتند. یک مزیت بارز پشت ضربدری آن است که علارقم آنکه چشم نوازی سبک های قدیم را داراست اما میتواند با فضایی کاملا مدرن ست شود. ضمنا عبور تسمه از تاج و پایه عقب و کف آن و اتصال این سه قطعه باعث شده که همانند بادبند عمل کند و سازه‌ی صندلی را بیش آنچه که به نظر می‌رسد مقاوم نماید.

دسته‌دار یا بدون دسته (Armchair or Side-Chairs)

یکی از متداول ترین صندلی نهار خوری که خود شامل مدل‌های متفاوتی می‌‌شود، نوع بدون دسته و کناره هستند. این مدل با ابعاد متعارف و کاربردی طراحی شده و جزییات تجملی ندارند. همچنین به راحتی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. کنار هم قرار دادن نوع دسته‌دار دور یک میز نهارخوری فضای بیشتری را اشغال می‌کند و گاهی غیر ممکن است. مدل بدون دسته به راحتی در کنار نوع دسته دار قرار می‌گیرند اضافه شدن قسمتی با عنوان دسته کاراکتر ظاهری را دگرگون می‌کند. از لحاظ کاربردی این نوع راحتی بیشتری را برای زمان طولانی‌تری تأمین می‌کنند. اگر قصد دارید از فضای میز نهارخوری برای کارهای دیگری مثل مطالعه و.. استفاده کنید بهتر است تعدادی از آن ها را دسته دار انتخاب کنید. در خرید صندلی دسته‌دار توجه کنید که بعضی از میزها لبه‌ی ضخیمی دارند که ممکن است بعضی از مدل های دسته‌دار زیر میز نروند.

صندلی
اسکرول به بالا