مبلمان چوبی

ترکیب رنگ‌های مختلف چوب در دکوراسیون

هماهنگی رنگ‌های مختلف چوب در دکوراسیون

استفاده از مبلمان چوبی برای تزئین خانه با توجه به ویژگی‌ها و نقاط قوت چوب مانند محکم بودن و زیبایی شناسی فوق العاده‌ای که این ماده طبیعی ارائه میدهد، تصمیم عاقلانه‌ای است. دلایل کافی برای خرید مبلمان چوبی را پیش‌تر بررسی کرده‌ایم و در این مطلب سعی داریم بدانیم که چطور تُن‌های رنگی مختلف مبلمان چوبی را باهم ترکیب کرد تا مطمئن شویم که خانه خود را به‌خوبی طراحی کرده‌ایم.

ترکیب سبک‌ها در دنیای امروز

درحالی‌که مردم با ترکیب کردن انواع مبلمان در دوره‌ها و سبک‌های مختلف در خانه خود بیش‌ از پیش ماجراجو می‌شوند، یکی از سؤال‌های گیج‌کننده‌ای که همیشه با آن روبرو می‌شویم این است که: چگونه رنگ های مختلف چوب را در کنار یکدیگر قرار دهیم؟ این‌که آیا یک میز ناهارخوری را دقیقاً مطابق با رنگ صندلی‌ها در نظر بگیریم یا نه؟ بسیاری از مردم در آمیختن تن‌های چوب در یک فضا مردد هستند. میتوان با در نظر گرفتن چند نکته اساسی با جسارت بیشتری مبلمان چوبی را در کنار یکدیگر چیدمان کنیم.

از استفاده یک رنگ ثابت بپرهیزید

اگر قصد دارید با استفاده از مبلمان چوبی، فضای داخلی خانه خود را تزئین کنید، فقط از یک رنگ چوب استفاده نکنید. به خاطر داشته باشید که بسیاری از افراد به ‌اشتباه معتقدند که باید مبلمان چوبی را به یک رنگ محدود کرد تا بتوان هماهنگی را در فضا ایجاد کرد؛ اما حقیقت این است که این روش هیچ خلاقیتی در بر ندارد. در عین حال این به این معنا نیست که هیچ محدودیتی را برای انتخاب رنگ در نظر نگیریم.

مبلمان چوبی جدید

در نظر گرفتن تیرگی و روشنی چوب در ترکیب با کف زمین و دیوارها

برای قدم اول می‌توانید درجه تیرگی یا روشنی چوب را مورد بررسی قرار دهید و تصمیم بگیرید که با توجه به رنگ کف زمین یا دیوارها باید به سمت کدام گزینه بروید. بهتر است از هم‌رنگ شدن مبلمان با سطح زمین پرهیز کرد. درجه تیرگی و روشنی رنگ مورد نظر شما اولین نکته‌ای است که می‌تواند شما را در هماهنگ کردن قطعات مختلف با هم راهنمایی کند.

یک لحن و رنگ غالب انتخاب کنید

اگرچه آمیختن تُن چوب در خانه‌های مدرن کاملاً قابل قبول است و توصیه می‌شود، اما نباید فراموش کرد که هماهنگی بین آنها باید رعایت شود. برای این منظور یک لحن و رنگ غالب انتخاب کنید و از آن به‌عنوان نقطه شروع خود استفاده کنید تا به شما در انتخاب سایر قطعاتی که اتاق را تکمیل می‌کند، کمک کند. اگر کف چوب دارید، این می‌تواند صدای غالب چوب شما باشد. در غیر این صورت، بزرگ‌ترین قطعه مبلمان موجود در اتاق را انتخاب کنید و آن را مبنای باقی انتخاب ها قرار دهید. انتخاب کنیدکه ترجیح می‌دهید در اکثریت قطعات چوبی که در خانه خود به کار می‌برید کدام تِم رنگی چوب حاکم باشد. سپس یک خانواده رنگی از میان رنگ‌های مختلف چوب انتخاب کنید. وقتی از یک خانواده رنگی صحبت می‌کنیم منظورمان رنگ‌هایی است که ماهیت شبیه به هم دارند برای مثال انواع قهوه‌ای‌هایی که به قرمزی گرایش دارند را می‌توان هم‌خانواده نامید. هنگامی‌که تم اصلی و خانواده رنگی را انتخاب کردید، قطعات اصلی که برای پر کردن یک اتاق طراحی‌شده است را شناسایی کنید و در همان خانواده رنگی که در نظر گرفتید پیش بروید. میتوان با تیره یا روشن کردن یک رنگ هم خانواده‌های آن را پیدا کنید.

مبلمان چوبی

ایجاد تمایز و تضاد را فراموش نکنید

در کنار تِم اصلی‌ که بر فضای خود غالب کردید می‌توانید با قرار دادن یک رنگ متفاوت تمایز هم ایجاد کنید. فراموش نکنید که هدف هماهنگی در کل فضا است و میزان استفاده از رنگ متمایز باید کاملاً کنترل‌شده باشد. برای مثال اگر اتاق نشیمن خود را با رنگ بلوط عسلی چیدمان کرده‌اید، سعی کنید یک قفسه یا کتابخانه به رنگ گردوی تیره به‌عنوان یک نقطه‌ی تمایز اضافه کنید. بازی کردن با کنتراست باعث افزایش توجه بصری می‌شود و به طراحی عمق بیشتری می‌بخشد. استفاده به جا و درست از تضاد در طراحی نقطه ی قوت فضا خواهد بود.

سردی و گرمی چوب

در نظر داشته باشید که بیشتر قطعات چوبی که در خانه به کار می‌برید چه روحیه‌ای را به فضا القا می‌کنند. قطعات چوبی آنتیک با تن رنگی متوسط و گرم یا قطعات چوبی مدرن‌تر با رنگ‌های روشن‌تر، سبک‌تر یا سردتر؟ حفظ سبک باعث ایجاد انسجام در فضا می‌شود. حتی اگر رنگ‌ها دقیقاً یکسان هم نباشد، توجه کنید که آیا چوب غالب شما در رده‌ی سردتر است یا گرم‌تر؟ و در همان خانواده بمانید تا انسجام فضا حفظ شود؛ و از رنگ مخالف صرفا جهت ایجاد تمایز در برخی نقاط محدود استفاده کنید.

ترکیب کردن مبلمان چوبی با فرش

ایجاد فاصله و شکست بین عناصر چوبی به وسیله فرش می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند، به‌خصوص اگر مبلمان و کف‌پوش‌های چوبی شما از چوب مشابهی برخوردار باشند. به این ترتیب میتوانید با یک فرش ایرانی آبی و قرمز در بین آن‌ها فاصله ایجاد کنید تا مبلمان شما بیشتر به چشم بیاید و در زمینه کف پوش چوبی گم نشود.

مبلمان چوبی جدید

ادامه و استمرار ایجاد کنید

هدف در طراحی هنگام ترکیب کردن هر عنصری، از رنگ‌های مختلف گرفته تا سبک‌ها، ایجاد استمرار است. استمرار به معنای ادامه یافتن یک لحن، سبک یا رنگ در کل فضا است. ارتباطی که با یک ویژگی مشترک بین عناصر مختلف در یک اتاق شکل می‌گیرد. ممکن است شما بخواهید اکثر قطعات مبلمان چوبی با طراحی کلاسیک در فضای نشیمن شما ظاهری گرم و متوسط را نشان دهند. با انجام این کار، کل اتاق قادر خواهد بود شکلی از استمرار داشته باشد. به‌عنوان مثال، همچنین، توجه کنید که آیا چوب حاکم بر فضای شما در سمت خنک‌تر است یا گرم‌تر. پس از فهمیدن این مسئله، سعی کنید این مسئله را حفظ کنید تا اطمینان حاصل شود که خانه شما یک دکوراسیون منسجم‌تر را نشان می‌دهد.

اسکرول به بالا